خاطرات حسین ادیبیان قسمت چهاردهم

خاطرات حسین ادیبیان قسمت چهاردهم ادیبیان ارائه کننده ی بلیط هواپیمای الکترونیکی سیستمی و چارتری

ازکانون نشر حقایق اسلامی به رهبری استاد محمد تقی شریعتی بحثی به میان رفت. این کانون تاثیرات مثبت و چشم گیری روی جوانانی که به اردوگاه کمونیسم و سوسیالیسم امید بسته بودند، نمود و آنها را به دامن اسلام برگرداند، علاوه بر تاثیر در محیط مشهد چون تربیت شدگان کانون به سرتاسر کشور ماموریت پیدا می کردند و در آنجا نیز به روشنگری و زدودن خرافات از چهره اسلام می پرداختند و نه در ایران که در آمریکا و اروپا دانشجویانی که برای تحصیل می رفتند و تربیت شده کانون بودند در انجمن های اسلامی  خارج از کشور نقش به سزائی داشتند. از شاخص ترین تربیت شدگان کانون دکتر شریعتی بود که فرزند استاد محمد تقی شریعتی بود.

دکتر علی شریعتی به سال 1312 در مزینان از توابع سبزوار در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود. پدر او استاد محمدتقی شریعتی مردی پاک و پارسا و عالم به علوم نقلی و عقلی و استاد دانشگاه مشهد بود. علی پس از گذراندن دوران کودکی وارد دبستان شد و پس از شش سال وارد دانشسرای مقدماتی در مشهد شد. علاوه بر خواندن دروس دانشسرا در کلاس های پدرش به کسب علم می پرداخت. معلم شهید پس از پایان تحصیلات در دانشسرا به آموزگاری پرداخت و کاری را شروع کرد که در تمامی دوران زندگی کوتاهش سخت به آن شوق داشت و با ایمانی خالص با تمامی وجود آن را دنبال کرد، شریعتی در سال 1334 به دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشکاه مشهد وارد گشت و رشته ادبیات فارسی را برگزید. در همین سال علی با یکی از هم کلاسان خود به نام پوران شریعت رضوی ازدواج می کند. وجود تفکر خلاق و استعداد سرشار باعث شد که معلم شهید در طول دوران تحصیل در دانشکده ادبیات به انتشار آثاری چون ترجمه ابوذر غفاری، ترجمه نیایش الکیس کارل و چند اثر دیگر و یک رشته مقالات تحقیقی در این زمینه همت گمارد. معلم انقلاب در سال 1337 پس از دریافت لیسانس در رشته ادبیات فارسی به علت شاگرد اول شدنش برای ادامه تحصیل به فرانسه فرستاده شد. وی در آنجا به تحصیل علومی چون جامعه شناسی، مبانی علم تاریخ و فرهنگ اسلامی پرداخت و با اساتید بزرگی چون ماسینیون، گورویج و سارتر و... آشنا شد و از علم آنان بهره های بسیار برد. دوران تحصیل شریعتی هم زمان با جریان نهضت ملی ایران به رهبری دکتر مصدق بود که او نیز با قلم و بیان خود و نوشته های محکم و مستدل از این حرکت دفاع می نمود. وی پس از سال ها تحصیل با مدرک دکتری در رشته های جامعه شناسی و تاریخ ادیان به ایران بازگشت. در همان دوران نیز فعالیت های بسیاری در زمینه های سیاسی و مبارزاتی و اجتماعی داشت که به گوشه ای از آن فعالیت ها می پردازیم.

در سال 1959 میلادی به سازمان آزادی بخش الجزایر می پیوندد و سخت به فعالیت می پردازد. در سال 1960 میلادی مقاله ای تحت عنوان (( به کجا تکیه کنیم؟ )) را در یکی از نشریات فرانسه منتشر می کند. در سال 1961 میلادی مقاله (( شعر چیست )) سارتر را ترجمه و در پاریس منتشر می نماید و در همان اول علت فعالیت در سازمان آزادی بخش الجزایر گرفتار می شود و در زندان پاریس با (( گیوز )) مصاحبه ای می کند که در سال 1965 در توگو چاپ می شود. در سال 1961 نیز مقاله ای تحت عنوان (( مرگ فرانتس فانون )) را در پاریس منتشر می کند، همچنین در طول مبارزات مردم الجزایر برای آزادی دستگیر می شود و مورد ضرب و شتم پلیس فرانسه قرار می گیرد و روانه بیمارستان می شود و سپس به زندادن فرستاده می شود. هم چنین با مبارزان بزرگ ملت های محروم نیز آشنا می شود و در سال 1343 به ایران باز میگردد در مرز ترکیه و ایران توقیف و به زندان قزل قلعه تحویل داده می شود و بعد از چند ماه آزاد و به خراسان زادگاهش می رود. در سال 1344 مدتی پس از بیکاری، اداره فرهنگ مشهد استاد جامعه شناسی و تاریخ فارغ التحصیل دانشگاه سوربن را به عنوان معلم انشاء کلاس چهارم دبستان در یکی از روستاهای مشهد استخدام می کند و سپس در دبیرستان به تدریس می پردازد و بالاخره به عنوان استادیار تاریخ وارد دانشگاه مشهد می شود. در سال 1348 به حسینیه ارشاد دعوت می شود و به زودی مسئولیت امور فرهنگی حسینیه  را به عهده گرفته و به تدریس جامعه شناسی مذهبی، تاریخ شیعه و معارف اسلامی می پردازد. در این محل است که دکتر شریعتی با قدرت و نیروی کم نظیر و با کنجکاوی و تجزیه و تحلیل تاریخ چهره های مقدس و شخصیتهای بزرگ اسلام را معرفی نمود، استحکام کلام، بافت منطقی جملات با اتکا به پشتوانه فنی و عمیق فکری اش هر شنونده ای را در کوتاه ترین مدت، سراپا گوش می ساخت و در نیم راه گفتار تحت تاثیر قرار می داد و سپس به هیجان می آورد. در سال 1352 رژیم، حسینیه ارشاد که پایگاه هدایت و ارشاد مردم بود را تعطیل نمود و معلم مبارز را به مدت 18 ماه روانه زندان می کند و در خلوت و تنهایی است که علی نگاهی به گذشته خویش می افکند و استراتژی های مبارزه را بار دیگر ورق زده و با خدای خویش خلوت می کند. از این به بعد تا سال 1356 و هجرت، دکتر زندگی سختی را پشت سر گذاشت. ساواک نقشه داشت که دکتر را به هر صورت ممکن از پا درآورد ولی شریعتی که از این برنامه آگاه می شود، آن را لوث  می کند. در این زمان استاد محمدتقی شریعتی را دستگیر و تحت فشار و شکنجه قرار داده بودند تا پسرش را تکذیب و محکوم کند اما این مسلمان راستین سر باز زد. دکتر شریعتی در همان روز ها و ساعات خود را در اختیار آنها می گذارد تا اگر خواستند ، وی را از بین ببرند و پدر را رها کنند. وقتی دکتر خود را در اختیار ساواک می گذارد  حسین زاده که بازجوی دکتر و از سران ساواک بود پدرش را به دفتر می خواند تا او را از زندان آزادکند. ضمنا" دکتر را قبلا در دفتر خود احضار کرده بود. استاد چون مدتی را در تاریکی زندان به سر برده بود، چشم هایش بینایی لازم را نداشته تا دکتر را ببینید، تا اینکه دکتر جلو می رود و دست پدر را می بوسد و خود را  معرفی می کند. استاد پس از اینکه قطرات اشک را از صورت خود پاک می کند، بقچه ی خود را زیر بغل می گیرد و به طرف خروجی زندان می رود. دکتر هم چنان پدر را نظاره می کند. در این وقت حسین زاده می پرسد چه چیز را می بینی و تعقیب می کنی؟ دکتر در جواب می گوید چهارده قرن مظلومیت شیعه را.

در مهرماه 1353 ساواک که غافل گیر شده بود و از محبوبیت علی آگاه، او را به دست شکنجه روحی و جسمی سپرده و می خواستند او را وادار به همکاری نموده و برایش شوی تلویزیونی درست کنند و پاسخ او هیچگاه حقیقتی را به خاطر مصلحت ذبح شرعی نکرده است چنین بود و اگر خفه ام کنند، سازش نخواهم کرد و حقیقت را قربانی مصلحت خویش نمی کنم.

دکتر در 25 اردیبهشت 1354 تهران را به سوی اروپا ترک گفت تا دورانی جدید را با مطالعه آغاز کند. سرانجام در روز یکشنبه 29 خرداد 1356 با قلبی عاشق، اندیشه ای پاک، ایمانی محکم، زبانی قاطع، قلمی توانا، روانی آگاه و سیمائی آرام به سوی آسمان ها و آرامشی ابدی عروج کرد و عاشقان و دوستداران خود را در این فقدان همیشه محسوس تنها گذاشت.

 

لینک مطلب

تور های داخلی

تورهای یک روزه ی بوم گردی -
-

تورهای یک روزه ی بوم گردی

آزانس ادیبیان با سابقه ی طولانی افتخار دارد تورهای یک روزه و دو روزه ی خود را در ایام تعطیلات آخر
تور بوژان نیشابور
نیشابور

تور بوژان

*ناهار * اتوبوس توریستی *بیمه * لیدر قیمت برای هر نفر 80.000 تومان
تور شمال از مشهد
از مشهد

تور شمال

برای اطلاعات تکمیلی تور شمال از مشهد با شماره تلفن 38598151 تماس بگیرید.
تور کیش -
-

تور کیش

برای اطلاعات تکمیلی با شماره تلفن 38598151 تماس بگیرید.

تور های خارجی

تورگرجستان و تور آنتالیا -
-

تورگرجستان و تور آنتالیا

با برقراری پرواز سان اکپسر به آنتالیا و پرواز جورجین به تفلیس از مشهد در نوروز 98، تورهای مناسبی
تور دبی امارات
امارات

تور دبی

با توجه به پرواز مستقیم بین مشهد و کشور امارات (دبی) راحت تر از قبل به امارات سفر کنید. تلفن رزرو 38
تور مالزی کوالالاممپور
کوالالاممپور

تور مالزی

مالزی نزدیکی فرهنگی که به کشور ما دارد همواره مورد توجه مسافران ایرانی بوده است. تلفن تماس 38598151
تور تایلند بانکوک پاتایا
بانکوک پاتایا

تور تایلند

فصل پاییز و زمستان زمان مناسبی برای تور تایلند می باشد برای دریافت ارزان ترین نرخ با ما در تماس ب

همکاری با شرکت ها