خاطرات حسین ادیبیان قسمت هفتم

خاطرات حسین ادیبیان قسمت هفتم ادیبیان ارائه کننده ی بلیط هواپیمای الکترونیکی سیستمی و چارتری

از آخوند ملا عباس تربتی عارف و زاهد برجسته زمان، سخن به میان آمد. بد نیست از فرزند بزرگوارش دانشمند برجسته حسینعلی راشد هم بحثی کرده باشیم.

راشد در دوم تیرماه 1284 در تربت حیدریه، روستای کاریزک به دنیا آمد و در هفتم آبان ماه 1359 در تهران دار فانی را وداع گفت. وی روحانی، نویسنده، مبلغ مذهبی، زندانی سیاسی و نماینده تهران در مجلس بود. وی فرزند ملاعباس تربتی بود و در 16 سالگی همراه پدرش به مشهد آمد و مشغول تحصیل دروس حوزوی گردید. برای ادامه تحصیل به نجف عزیمت کرد و نزد اساتید آن حوزه مانند میرزا حسین نائینی و سید ابوالحسن اصفهانی تحصیل نمود و پس از توقف کوتاهی در تهران و قم عازم شیراز شد و در آنجا مجالس وعظ و خطابه داشت. پس از مدتی عازم اصفهان گردید و در آن شهر به علت سخنرانی های ضد سلطنت، حدود 7 ماه زندانی گردید.

پس از آزادی از زندان، تهران را برای ادامه زندگی انتخاب نمود. در دوره هفدهم مجلس ضمن حمایت از نهضت ملی شدن صنعت نفت به مجلس راه یافت اما چند جلسه ای بیشتر در آن حضور نیافت. نطق پیش از دستور وی جنجالی در مجلس به راه انداخت.

راشد در تهران در دانشکده معارف اسلامی دانشگاه تهران و در مدرسه سپهسالار (مدرسه عالی مرتضی مطهری) به تدریس مشغول بود. وی از سال 1320 تا 1338 در رادیو ایران در شب های جمعه به ایراد سخنرانی می پرداخت. این سخنرانی ها طولانی ترین برنامه های مذهبی ادامه دار از ابتدای تاسیس رادیو ایران بوده است و بخش هایی از آن در 16 جلد به چاپ رسیده است و چون مضامین اغلب سخنرانی ها اخلاقی و اجتماعی بود، تمام قشرهای مختلف مردم مستمع این سخنرانی ها بودند.

کتاب دو فیلسوف شرق و غرب، ملاصدرا و انیشتین از وی به چاپ رسیده است و کتاب فضیلت های فراموش شده کتابی است درباره پدرش ملاعباس تربتی که از عرفای معاصر بود.

در زمان شاه می خواستند اطراف ساختمان مجلس شورای ملی را بسازند و باید 35 خانه به قیمت مشخصی خریداری می شد. هیچکس به جز مرحوم راشد اعتراض نکرد. راشد در جلسه رسیدگی به اعتراض گفت: به نظر من قیمتی که شما پیشنهاد کرده اید، زیاد است، من راضی نیستم از بیت المال مردم قیمت بیشتری برای خانه ام بگیرم. بهت و تعجب همه را فرا گرفت و یکی از اعضای کمیسیون که از اقلیت های دینی بود. از جا برخاست و راشد را بوسید و گفت: "اگر اسلام این است، من آماده ام برای مسلمان شدن. "

وی برای معالجه چشم به اروپا رفت و بیش از 7 ماه در فرانسه، انگلیس، آلمان، سوئیس و ایتالیا ماند.   در 3 نوبت که راشد برای معالجه به اروپا رفت، استاد مرتضی مطهری به جای وی در رادیو به سخنرانی پرداخت.

اگر فرصت کردید و چند سخنرانی این بزرگوار را مطالعه کردید در مقایسه با سخنرانی های زمان ما، خواهید گفت: "ببین تفاوت ره از کجاست تا به کجا؟ "

ادامه دارد...

لینک مطلب

تور های داخلی

تورهای یک روزه ی بوم گردی -
-

تورهای یک روزه ی بوم گردی

آزانس ادیبیان با سابقه ی طولانی افتخار دارد تورهای یک روزه و دو روزه ی خود را در ایام تعطیلات آخر
تور بوژان نیشابور
نیشابور

تور بوژان

*ناهار * اتوبوس توریستی *بیمه * لیدر قیمت برای هر نفر 80.000 تومان
تور شمال از مشهد
از مشهد

تور شمال

برای اطلاعات تکمیلی تور شمال از مشهد با شماره تلفن 38598151 تماس بگیرید.
تور کیش -
-

تور کیش

برای اطلاعات تکمیلی با شماره تلفن 38598151 تماس بگیرید.

تور های خارجی

تورگرجستان و تور آنتالیا -
-

تورگرجستان و تور آنتالیا

با برقراری پرواز سان اکپسر به آنتالیا و پرواز جورجین به تفلیس از مشهد در نوروز 98، تورهای مناسبی
تور دبی امارات
امارات

تور دبی

با توجه به پرواز مستقیم بین مشهد و کشور امارات (دبی) راحت تر از قبل به امارات سفر کنید. تلفن رزرو 38
تور مالزی کوالالاممپور
کوالالاممپور

تور مالزی

مالزی نزدیکی فرهنگی که به کشور ما دارد همواره مورد توجه مسافران ایرانی بوده است. تلفن تماس 38598151
تور تایلند بانکوک پاتایا
بانکوک پاتایا

تور تایلند

فصل پاییز و زمستان زمان مناسبی برای تور تایلند می باشد برای دریافت ارزان ترین نرخ با ما در تماس ب

همکاری با شرکت ها