Copyright ادیبیان. All rights reserved.

ویزای تحصیلی تحصیل درآلمان

آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان کشوری در قاره اروپا،عضو پیمان شنگن و پایتخت آن شهر برلین است.

برخی از مزایا تحصیل در آلمان عبارتند از:

* تحصیل در دانشگاه هایی با رنکینگ بالای جهانی

* امکان تحصیل رایگان به زبان آلمانی

* تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری واخذ اقامت بلافاصله پس از اتمام تحصیل

* امکان کاردانشجویی در حین تحصیل

* امنیت بالای اجتماعی

* امکان تحصیل به زبان انگلیسی و آلمانی

کالج در آلمان:

کالج در آلمان پلی بین تحصیلات دبیرستان در ایران و ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان میباشد زیرا معیار ورود به دانشگاه های آلمان، تحصیلات 13ساله میباشد اما در ایران دیپلم 12 ساله است بنابراین متقاضی موظف به گذراندن یک دوره کالج در آلمان می باشد.

کالج ها در آلمان به چهار دسته تقسیم میشوند که تحصیل در آنها به صورت دوره های 1 الی 2 ساله و بصورت کاملا رایگان می باشد.

لازم به ذکر است که در حین تحصیل در کالج امکان کار نیمه وقت وجود ندارد.

 

ویزای تحصیلی تحصیل درآلمان

انواع کالج در آلمان:

فنی و مهندسی (T-kurs) این کالج برای افرادی است که قصد دارند در رشته های ریاضی، فیزیک، شیمی و یا رشته های مهندسی تحصیل کنند.

علوم زندگی(M-kurs) برای تمام افرادی است که میخواهند در دانشگاه های آلمان در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، ژنتیک، زیست شناسی، داروسازی،تغذیه،میکروبیولوژی،دامپزشکی،روانشناسی وکلیه ی زیرمجموعه های پزشکی تحصیل کنند.

اقتصاد و مدیریت(W-kurs): این دوره برای افرادی می باشد که قصد تحصیل در رشته های اقتصاد، مدیریت، علوم اجتماعی و... دارند.

علوم انسانی و تحصیلات زبان (G&S-kurs): یکی دیگر از دوره های آماده سازی است که بطور خاص برای متقاضیان تحصیل در رشته های گروه انسانی و هنرطراحی شده است.

انواع دانشگاه در آلمان:

دانشگاه یا Universitat: موسساتی هستند که اجازه ی اعطای مدرک دکتری را دارند و بیشتر بر امور پژوهشی تمرکز دارند

دانشگاه علمی کاربردی یاFachhochschule: موسساتی هستند که بیشتربر دروس علمی و بازار کر دانشجویان تمرکز دارند.

برخی از دانشگاه های آلمان:

  • دانشگاه فنی آخن RWTH Aachen University
  • دانشگاه اوگسبورگ University of Augsburg
  • دانشگاه بامبرگ University of Bumberg
  • دانشگاه بایرویت University of Bayrouth
  • دانشگاه علمی کاربردی برلین Berlin International University of Applied Science
  • دانشگاه فناوری کمینیتس Chemnitz University of Technology
  • دانشگاه کلن University of Kologne
  • دانشگاه کاسل University of Kassel

تحصیل در مقطع کارشناسی 

طول دوره کارشناسی درآلمان،4 سال است

این مقدار برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی حداقل 6 سال است که تا 8سال نیز میتواند ادامه پیدا کند.

برای اخذ پذیرش در مقطع لیسانس در کشور آلمان شما باید  علاوه بر قبولی دانشگاه ایران ، گواهی پایاندوره 12 ساله دبیرستان را داشته باشید. درصورتیکه در کنکور ایران شرکت نکرده اید یا قبول نشده اید، می توانید در دوره های فاندیشن یا دوره زبان آلمانی شرکت کنید و سپس برای ورود به رشته مورد نظر خود آزمون دهید توجه داشته باشد که نکته مهم دراین امر داشتن حداقل مدرک زبان آلمانی تا سطح  A2 یا B1 و برای رشته و برای رشته های پزشکی داشتن معدل دیپلم 20 الزامیست .

تحصیل در مقطع ارشد:

دوره کارشناسی ارشد در آلمان حدو.د یکسال ونیم تا دوسال زمان میبرد.

لازم به ذکر است که طول دوره کارشناسی ارشد آلمان به موضاعتی از قبیل اینکه دانشجو در هر ترم چند واحد انتخاب میکند وچند واحد پاس میکند و... بستگی دارد.

تحصیل در مقطع دکتری:

طول دوره دکتری در آلمان بین 3 تا5 سال است. اکثر رشته ها در این مقطع به زبان آلمانی می باشد.

اینکه در مقطع دکتری به دانشجو، حقوقی تعلق بگیرد یا خیر، به نظر استاد راهنما بستگی دارد که در صورت مساعد بودن نظر استاد، این مبلغ چیزی حدود 1000تا 3000 یورو در ماه می باشد.

تحصیل پزشکی در آلمان

دانشگاه های پزشکی در آلمان از رتبه و امتیاز بالایی در سطح جهان برخوردار هستند و برای دانشجویان این رشته پس از اتمام دوره پزشکی، فرصت های شغلی بسیاری فراهم می کنند.

مدت زمان دوره آموزشی در رشته های پزشکی، با احتساب آزمون نهایی ایالتی 6 سال و 3 ماه است .این آزمون در سراسر آلمان برگزار میشود. ضمنا دانش زبان آلمانی برای تحصیل در این رشته بسیار مهم است.

برای تحصیل در رشته پزشکی بعد از گذراندن دوره زبان مقدماتی باید در آزمون Aufnahmeprafung شرکت کنید.

پذیرش در رشته های پزشکی:

دانشجویان با گذراندن حدود 40 واحد در رشته پزشکی در دانشگاه های ایران و یا داشتن مدرک لیسانس در یکی از رشته های پیراپزشکی میتوانند برای ادامه تحصیل  پزشکی در آلمان اقدام کنند. این افراد باید مدرک زبان DSH2  یا C1 و همچنین معدل بالا داشته باشند.

افراد فاقد مدرک دانگاهی نیز میتوانند وارد رشته ی پزشکی در آلمان شوند این افراد باید دارای مدرک B1 باشند و بعد از ورود به کالج M-Kurse و قبولی در امتحان خروجی کالج، در رشته ی پزشکی به تحصیل بپردازند.

 

 

بیمه خدمات درمانی:

دانشجویان در آلمان از همان ابتدا زیر پوشش شرکت های بیمه ی خدمات دولتی قرار میگیرند. حق بیمه این شرکت ها تقریبا بین 50 تا 100 یورو در ماه است. توجه داشته باشید هنگام نام نویسی در دانشگاه، ارائه ی گواهی شرکت بیمه خدمات درمانی مبنی بر بیمه شدن دانشجو الزامیست.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان:

اجاره خانه دانشجویی در آمان در شهرهای مختلف متفاوت است.  مثلا در شهرهایی مانند مونیخ اجاره خانه بالا ودر شهرهایی مانند هانوفر یا بوخوم هزینه ها مقرون به صرفه است. لذا دانشجو میتواند با انتخاب محل مناسب زندگی، هزینه های خود را کاهش دهد. ضمنا دانشجو میتواند در خانه های اقامت دانشجویی(WG) زندگی کند.

حداقل درآمد باری کاردانشجویی در آلمان هرساعت 9 یورو میباشد که در برخی از مشاغل این مقدار بیشترمیباشد. دانشجو اجازه دارد 20 ساعت درهفته کارکند.

در سال 2020 هزینه زندگی در آلمان ماهیانه 850 یورو در ماه تخمین زده شده است. بنابراین دانشجو باداشتن کار دانشجویی میتواند نیمی از هزینه زندگی خود را بپردازد.

شرایط پیوست برای دانشجویان متاهل:

درصورتیکه یکی از زوجین پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آلمان را داشته باشند میتوانند برای ورود همسر خود با ویزای پیوست اقدام نمایند. همسر دانشجو میتواند با فاصله ی 6 ماهه با سطح زبان A1 وارد کشور آلمان شود.لازم به ذکر است که همسر دانشجو میتواند به صورت تمام وقت مشغول به کار شود.

هزینه ی زندگی دانشجویی بصورت متاهلی ماهانه حدود 1200 یورو می باشد.

 

  

ویزای تحصیلی تحصیل درآلمان

UNI-ASSIST چیست؟

Uni-Assist پل ارتباطی بین متقاضی و دانشگاه است. این موسسه مدارک ارسالی شما را چک میکند و درصورت واجد شرایط بودن شما، مدرک شما را به دانشگاه مقصد ارسال می کند. نتیجه بررسی های موسسه یونی اسیست بعد از 3 الی 4 هفته به شما ابلاغ می شود.

نرخ ثابت این کار برای شروع 75 یورو میباشد که به ازای اپلای به هر دانشگاه مبلغ 30 یورو به این نرخ اضافه می شود.

توجه داشته باشید که موسسه یونی اسیست از تاریخ 24 دسامبر تا 2 ژانویه به دلیل تعطیلات سال نو، تعطیل می باشد.

پروسه اخذ ویزای تحصیلی آلمان:

 * انجام مشاوره و بررسی شرایط  با کارشناسان شرکت ادیبیان

 * تکمیل مدارک تحصیلی و شغلی

 * ترجمه مدارک تحصیلی، شغلی و هویتی

 * نوشتن رزومه وانگیزه نامه توسط وکیل  مورد تایید و تیم کارشناسان  شرکت ادیبیان

 * اماده سازی گواهی تمکن مالی تا قبل از مصاحبه سفارت

 * گرفتن وقت سفارت

 توجه داشته باشید رزرو وقت سفارت آلمان برای ویزای تحصیلی فقط به صورت آنلاین و ازطریق سایت سفارت انجام می گیرد. و مدت زمان انتظار برای ورود به سفارت و انجام مصاحبه حدودا 14 ماه میباشد.البته دانشجویان دکتری، فرصت مطالعاتی وارشد  با داشتن مدرک زبان IELTS یا C1 میتوانند درخواست وقت مصاحبه فوری دهند.

در مصاحبه سفارت ، متقاضی حدود 10 الی 15 دقیقه بصورت مستقیم با آفیسر روبه رو خواهد شد و نکته ی حائز اهمیت در روز مصاحبه، ترتیب چیدمان مدارک، عدم وجود نقص مدارک، اعتبار زمانی مدارک، ترجمه صحیح ، سطح زبان مناسب و اطلاعات کافی برای انجام مصاحبه است.

دپارتمان  ویزا در شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ادیبیان از ابتدا تا انتها در مسیر اخذ ویزای تحصیلی، انجام  کلیه امور اداری وگرفتن تاییدیه ها و پذیرش از دانشگاه مقصد، همراه شما خواهند بود.

 

ویزای کاری ویزا جستجوی کار در آلمان

با توجه به اینکه آلمان بزرگترین اقتصاد در اروپا و پنجمین کشور بزرگ جهان است، فرصت های شغلی زیادی را برای افراد با سابقه کاری و مهارت بالا برای کار، زندگی و اخذ بلوکارت را فراهم کرده است.

ویزای جستجوی کار فرصت 6 ماهه ای را برای شما به ارمغان می آورد تا جهت پیداکردن شغل مناسب، وارد این کشور شوید.

حداقل شرایط اخذ ویزای جستجوی کار آلمان:

* داشتن سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی

* سن زیر40 سال

 تسلط به زبان آلمانی حداقل تا سطح B1

توجه داشته باشید طبق قانون 20 جولای 2019 افراد با داشتن مدرک دیپلم و فوق دیپلم به شرط داشتن مهارت وتخصص میتوانند با ویزای جستجوکار آلمان وارد این کشور شوند

 متقاضی با داشتن دعوتنامه رسمی  از کارفرمای آلمانی وبه اصطلاح جاب آفر نیز میتواند وارد کشور آلمان شده و به زندگی و کسب وکاربپردازد .لازم به ذکر است که شرکت صادرکننده ی دعوتنامه نباید تازه تاسیس باشد و باید دارای سابقه مالیاتی خوب باشد. ضمنا شرکت باید تعهد مالی پرداخت حقوق متقاضی را مطابق با قانون کار آلمان به دولت آلمان بدهد.